Új üzletág – a swissQprint kvalitásaira alapozva – Egyedi, professzionális megközelítéssel

„A gépberuházásaink során fő szempont, hogy minőségi terméket tudjunk előállítani az adott eszközzel, illetve ugyanilyen fontos szempont a termelékenység is, amely lehetőséget ad számunkra a bővülésre. Ezek a szempontok vezéreltek a swissQprint nyomdagép megvásárlásánál is.” – mondja Varga Zoltán a beszélgetésünk folyamán a gépbeszerzési stratégiájáról, majd nyomdaiparban szerzett tapasztalatairól beszélve elérkezünk legújabb beruházásukhoz, amelynek előzményeire így emlékszik vissza:

„A swissQprint-el három évvel ezelőtt, egy FESPA kiállításon találkoztam. Emlékszem, ott álltam megdöbbenten a bemutatott Nyala 2-es gép mellett. Azért álltam döbbenten – mert nekem tulajdonosként nagyon nehéz bárki részéről is megfelelni, ugyanis én nagyon sokat számolok azzal kapcsolatban, hogy milyen terméket, mennyi idő alatt lehet előállítani – ez milyen költséggel jár – a kész terméket pedig milyen áron lehet eladni – mindezen mennyi profitot lehet termelni – egy alkalmazottam milyen költségeket jelent – az adott alkalmazottnak mennyi pénzt kell termelnie havonta ahhoz, hogy megérje foglalkoztatni? Mindezen szempontokat levetítem a termelő gépeimre és általában minden beruházásomra. Ezek olyan nyilvánvaló tevékenységek, amelyeket egy cégvezetőnek napi szinten úgy kell végeznie, hogy annak a végeredménye egy olyan cég legyen, amiről látszólag is elmondható, hogy tudatos döntések egymásutánjára épül. Tehát amikor én megláttam a 2×3 m asztalméretű swissQprint nyomdagépet a kiállításon, működés közben, akkor 70×100-as ívek, tandem: elöl és hátul egyidőben nyomtatásával mutatták be a termelékenységét – tehát egyidőben nyolc darab ívet tudtak feltenni a gép asztalára – akkor az volt az első lépésem, hogy elővettem a telefonomat, mert pontosan meg akartam mérni és ki akartam számolni a teljesítményét.

Amint megálltam a gépnél, egyből odalépett hozzám a cég képviselője és elkezdett velem beszélgetni, próbált meggyőzni arról, hogy ez a gép milyen jó döntés. A beszélgetés folyamán mindössze annyit említett, hogy a swissQprint gép gyorsabb, halkabb, környezetkímélőbb és általában véve más élményt kínál.  A bemutatás mellett számomra a saját tapasztalatom volt a legfontosabb – személyesen akartam meggyőződni a gép termelési sebességéről, ezért elindítottam a stopperemet, amikor egy új tandem beállásnál felrakták az asztalra az első négy táblát, majd közben a hátsó felére rakták a másik négyet. És amikor mind a nyolc tábla nyomtatásával végzett a nyomtató, akkor az adott felbontásban én 64 m2/óra nyomtatási sebességet számoltam a saját mérésem alapján. Mentem még egy kört a kiállításon, de úgy éreztem, rosszul számoltam, és visszamentem a standhoz, ahol újra lemértem és újra 64 m2/óra jött ki. Akkor elgondolkodtam rajta, hogy itt valami nagyon nagy árulás lehet, mert ez nem lehetséges. Ekkor egy kicsit komolyabban elbeszélgettem a gépet bemutató szakemberekkel, majd adtam egy névjegykártyát. A swissQprint a kiállításon egyszerűen elvarázsolt a gép csendes gyors működésével és szép design-jával. Mindent elmondtak a gép működéséről – ami számomra hihetetlen volt, hiszen a mindennapi teendőink ismeretében nagyon nehezen tudtam elképzelni, hogy ez valóban így történik. A kiállítási nap végén – mindössze másfél órával a bemutatót követően felhívott a swissQprint regionális képviselője, hogy érdeklődjön a standon tett látogatásomról, illetve közben elküldte a gép részletes katalógusát is. Ez a professzionális hozzáállás nagyon nagy hatást gyakorolt rám, hozzátéve, hogy ekkor nagyon messze voltunk a gép megvásárlásától, ugyanis az első árajánlat alapján úgy láttam, számunkra nem megengedhető anyagilag egy ilyen mértékű beruházás. Viszont ki kell emelnem, hogy azt követően minden egyes nemzetközi kiállításon, ahova el tudtam látogatni, ott volt a swissQprint, és minden egyes alkalommal egyezett a gép termelékenységét mérő kalkulációm: mindig azt láttam, hogy a meghirdetett nyomtatási tempót tudja.”

A döntési folyamatról Zoltán szintén nyíltan és őszintén beszél: „Felelős cégvezetőként, az idő múlásával, rá kellett ébrednem, hogy a szűk keresztmetszet a cégem gyártási folyamataiban a digitális nyomtatás: értem ezalatt azt, hogy egy hónapban, a legjobb esetben sem tudtam napi nyolc órában, 1000-1200 m2 többet nyomtatni és szerencsére voltak olyan megrendelőim, akiknek egy megrendelése több volt ennél a mennyiségnél. Mindez köszönhető annak az üzletpolitikának, amit folytatunk, miszerint kiváló minőségben gyártunk, és számunkra nincs lehetetlen, tehát bármilyen feladatot megoldunk. Annak érdekében, hogy ezeket a nagy megrendeléseket képesek legyünk ellátni, elkezdtünk kettő, majd három műszakban, illetve hétvégén is dolgozni – így a havi 1200 m2 nyomtatási kapacitásunkat képesek voltunk három hetes időszakot tekintve 1800 m2-re növelni. Ez a tempó azonban nagyon kimerítő volt a kollégáim számára és tisztában vagyok vele, hogy a fáradtság pedig előbb-utóbb hibákat, a megrendelő részéről pedig elégedetlenséget eredményez – ez összességében egy negatív spirál, ami hosszú távon nem lehet jó irány. Mivel ez a nagy megrendelés évente két alkalommal is előfordul, illetve voltak olyan további időszakok is, amikor túlóráznunk kellett – ezek eredményeként egyre inkább kezdett megfogalmazódni bennem a gondolat, hogy mindez ebben a formában hosszú távon nem tartható fenn, hiszen a meglévő nyomtatónk is folyamatosan teljes fordulatszámon gyártott, ami nem tesz jót egy ilyen eszköznek. A tények tehát szembe mentek a terveimmel, illetve elvárásaimmal, hiszen szeretnék fejlődni, szeretnék nagyobb termelés mellett nagyobb árbevételt és profitot elérni – mindamellett, hogy úgy gondolom, nincsenek irreális elvárásaim, hiszen nem szeretném, ha a cégem túl nagy méretűre növekedne.

A swissQprint-re visszatérve – az első találkozást követően teltek, múltak az évek, amikor is sikerült egy olyan évet zárnom, amikor az átlagosnál egy kicsit több profitunk maradt, közben egyre jobb kapcsolatot ápoltam a márka szlovákiai, és magyarországi képviselőjével, illetve hazánkban is voltak olyan pályázati és támogatási lehetőségek, amelyekért elindultunk. Végül egy lízing pályázat keretében sikerült olyan konstrukciót kialakítanunk, amelyben az általunk megtakarított tőke, a cég hitelképessége, és a gép ára – olyan elbírálás alá esett, amely által valósan el tudtunk kezdeni tárgyalni a gép megvásárlásáról. Mindez egészen addig fejlődött, míg tavaly év végén az amszterdami FESPA kiállításon megállapodtunk a forgalmazóval. Ezt követően elképesztően profi ügyintézési folyamat vette kezdetét, ahol olyan kiszolgálásban és támogatásban részesültünk, ami bennem nagy elismerést keltett. A swissQprint ugyanis engem és két kollégámat meghívott svájci gyárukba, ahol megismerkedhettünk a céggel, a gépeikkel, illetve a teljes gyártási folyamatukkal és filozófiájukkal. Olyan környezetbe kerültünk, ami egy magyar vállalkozó számára nagy lehetőség, hiszen megismerhettük, hogy a gyárukban milyen optimális gyártási körülmények között, mennyire összehangolt, professzionális termelés zajlik.

Zoltán a végső döntést illetően elmondja: „A swissQprint-nél tett gyárlátogatástól kezdve számomra nem volt kérdés: lesz egy ilyen gépünk. A kérdés csak az volt, hogy mikor? A gépvásárlás folyamatában mind a gyártó, mind pedig a szlovák és magyar értékesítési képviselők olyan támogatást nyújtottak számomra, amely minden tiszteletet megérdemel. Minden egyes kérésem, kérdésem értő fülekre lelt, minden egyes döntésemet megelőzően volt lehetőségem arra, hogy az abban illetékesekkel ezeket egyeztessem. Minden kérdésemre őszinte válaszokat kaptam. A svájci gyárlátogatást követően lehetőségem volt arra, hogy Pozsonyban is megnézzünk egy gépet és dolgozzunk rajta egy fél napot a saját fájljainkkal, anyagainkkal és munkáinkkal. És minden egyes alkalommal az volt a konklúzióm, hogy a paraméterek egyeznek.

Mindezen kalkulációkat továbbvittem és kiszámoltam, ha nálunk munkába áll ez a gép, akkor a napi munkáink költsége, minősége, és az egy nap alatt nyolc órában elvégezhető munkából melyik felbontással hány négyzetméter nyomtatható le – ezen adatok ismeretében számomra teljesen összeállt minden számítás. Hiszen ha ezt a gépet, napi nyolc órában teljes kapacitásban használjuk, akkor havonta 16.000 m2 nyomtatására vagyunk képesek. De a kalkuláció legfontosabb részeként azt is kiszámoltam, mennyi az a havi minimális nyomtatási mennyiség, amellyel ez a gép – figyelembe véve a lízingdíjat és az operátor munkadíját – nyereség nélkül ugyan, de rentábilisan üzemeltethető. Amennyiben ezt a szintet képes vagyok elérni, akkor a cégem ezen új üzletágát életben tudom tartani, tehát igazolja a terveimet – hogy megfelelő irányba indultam el. Mivel a swissQprint nyomtatóm képes fehér szín nyomtatására, lakkozásra, illetve tekercsnyomtatásra és sok minden egyébre, amely lehetőségeket még csak most ismerünk meg – ezek pedig lehetőségek arra, hogy az átlagostól eltérő, egyedi és kiváló minőségű termékeket gyártsunk vele. A swissQprint nyomdagépünk megvásárlása önmagában nagyon nagy beruházás az én cégem életében, azonban a gép funkciói – az üzemeltetése, a festékfelhasználása, a környezetbarát festék, a nagy kiszerelés, a light színek – azon tényezők, amelyek áltat a gyártási sebességet és a minőséget egyben tudjuk tartani – már akkora előnyt jelentenek a mindennapi üzemeltetés során, és olyan nagy különbséget jelent az eddigi nyomtatási kapacitásunk, teljesítményünk és havi árbevételünkhöz képest  – hogy mindez együttesen teljesen más léptéket mutat.